Jakie opony do C-330 na tył wybrać? | Blog - Sklep Agritruck

Jakie wybrać opony do Ursusa C-330 na tył?

Ciężko wyobrazić sobie jakiekolwiek większe prace w polu bez wykorzystania profesjonalnych maszyn, takich jak ciągniki. Te wyjątkowe pojazdy umożliwiają skuteczny transport bardzo dużych ciężarów, a wiele z nich pozwala na wykorzystanie specjalnych rozwiązań, które zostały zaprojektowane z myślą o wykorzystaniu ich podczas pracy na polu.

Ciągniki marki Ursus są w Polsce owiane swego rodzaju legendą. W szczególności tak udane modele, jak C-330, których od początku do końca produkcji sprzedano niemal pół miliona sztuk. Mimo tego, że konstrukcja jest już nieco archaiczna, cały czas można spotkać je podczas pracy na polach i nie tylko. Wszystko ze względu na ich ponadprzeciętną odporność na różnego typu uszkodzenia oraz ogólną trwałość maszyny.

Ze względu na to, że poczciwa 330 nie jest już produkowana od lat, a mimo to niektóre egzemplarze pozostają w czynnej eksploatacji, należy wziąć pod uwagę, że części zamienne oraz podstawowe elementy pojazdu mogą być coraz trudniej dostępne. Jednym z takich produktów, które okazują się absolutnie niezbędne do tego, aby w ogóle móc korzystać z możliwości ciągnika, z całą pewnością są opony. Warto więc dowiedzieć się, jakie gumy będą potrzebne do Ursusa C-330 i nabyć je, zanim pojawią się pierwsze problemy z dostępnością. Aby ułatwić Ci to zadanie, postanowiliśmy przygotować poniższy artykuł, w którym przedstawiamy jakie opony do Ursusa C-330 na tył będą najlepsze, a także wiele innych przydatnych informacji.

Ursus C-330 - legenda pól uprawnych w Polsce

Zanim jednak omówimy kwestię opon do Ursusa C-330, warto wpierw przypomnieć o samej maszynie. Jest to lekki ciągnik rolniczy rodzimej produkcji, który powstawał w zakładach mechanicznych URSUS w Warszawie w latach 1967-1987. Został on zaprojektowany z myślą o realizacji prac w rolnictwie, jednak świetnie spisuje się też w transporcie gospodarczym.

Swoją popularność zawdzięcza m.in. ponadprzeciętnej trwałości i świetnej sprawności. Mimo tego, że od lat nie jest on już produkowany, to wielu rolników wciąż bardzo chętnie korzysta z tego modelu, a spora liczba poszukuje używanych egzemplarzy, aby wykorzystywać je w swoim gospodarstwie. Ciężko się temu dziwić - pojazd cechuje prostota konstrukcji, łatwość obsługi, niski koszt w naprawie i utrzymaniu oraz ekonomiczność. Większość elementów jest tutaj mechaniczna, co oznacza, że działają one niezależnie od elektroniki. Z tego względu samodzielne naprawy są jak najbardziej możliwe, co w dobie różnego rodzaju ograniczeń w serwisowaniu, które starają się na nas nałożyć wielkie koncerny, jest bardzo dużą zaletą.

Jakie opony do C-330 założyć?

Opony stanowią bardzo istotny element wielu pojazdów. Nie inaczej jest w przypadku ciągników marki Ursus. W przypadku modelu C-330 mamy możliwość montażu gum w jednym rozmiarze na przednią oś oraz w trzech różnych rozmiarach na tylną. Trzeba przy tym pamiętać, że mimo tego, iż mamy dość szeroką możliwość wyboru w kwestii tyłu, to każdorazowo na osi powinien być zamontowany komplet, który składa się z dwóch takich samych opon.

W przypadku osi przedniej do Ursusa C-330 pasować będzie zestaw opon w rozmiarze 6.00-16. To dosyć powszechnie stosowany wariant w ciągnikach o podobnych wymiarach.

Na tył natomiast możemy dopasować trzy róże komplety o wymiarach: 12.4-28, 11.2-28 i 9.5-32. Każdy z tych wariantów różni się od siebie parametrami, a przede wszystkim rozmiarem.

Teraz kiedy wiemy już, jakie opony do Ursusa C-330 będą pasować, można zastanowić się nad ich wyborem i zakupem. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy przed złożeniem zamówienia.

Na co zwracać uwagę wybierając opony do Ursusa C-330?

Po pierwsze - warto sprawdzić, kiedy został wyprodukowany komplet, który mamy zamiar kupić. Oczywiście, zamawiając nowe opony do Ursusa C-330, powinniśmy spodziewać się tego, że termin ten nie jest zbyt odległy. Jeśli jednak okażą się stare, mimo tego, że nigdy nie były używane, to lepiej ich nie kupować. Guma ulega bowiem degradacji wraz z upływem czasu, co może bardzo mocno wpłynąć na trwałość i możliwości opony.

Leave a comment