Jakie opony do Ursusa C-360 na tył? | Blog - Sklep Agritruck

Jakie opony do Ursusa C-360 na tył?

Ciągnik jest niezbędnym sprzętem składającym się na wyposażenie praktycznie każdego gospodarstwa rolnego. Jednak, abyśmy mogli go z powodzeniem używać, powinien mieć dobrej jakości, wytrzymałe opony, dzięki którym komfort jego użytkowania ulegnie polepszeniu. Jakie opony do C-360 na tył wybrać, aby prace w gospodarstwie rolnym przebiegały w sprawny i wydajny sposób?

Opony do Ursusa C-360 - jakie wybrać?

Rynek opon rolniczych w naszym kraju prężnie się rozwija, co zapewnia nam dostęp do szerszej gamy wysokogatunkowych elementów. Oryginalne opony tylne do Ursusa C-360 to rozmiar 14.9 R28, które oznaczane są również 380/85 R28. Ich wymiary sprawiają, że są one jednym z najczęstszych wyborów. Możemy również zaopatrzyć się w szersze opony, jednak warto, abyśmy uzależnili nasz wybór od przeznaczenia i warunków, w jakich pracujemy na maszynie. W przypadku ciężkich podmokłych terenów możemy zaopatrzyć się w 420/70 R28, które, mimo iż szersze od 380/85 R28, to ze względu na swój niższy profil zachowują taką samą wysokość. Sytuacja wygląda zgoła inaczej, jeśli potrzebujemy opon do upraw międzyrzędowych. W takim przypadku oprócz wymiany gum powinniśmy również zmienić felgi. Dobrym rozwiązaniem do tego typu prac rolniczych będzie zakup opon w rozmiarze 9.5 R36. 

Opony do Ursusa C-360 - tylne

Decydując się na zakup opon, mamy do wyboru ich dwa typy. Pierwsze z nich, czyli diagonalne, które są niezwykle sztywne i charakteryzują się dużą odpornością na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Jednak ten rodzaj ma również wady w postaci mniejszej powierzchni przylegania bieżnika do podłoża, a także spore opory tocznia wpływające na większe zużycie paliwa. 

Drugim typem są opony radialne wyróżniające się zdecydowanie lepszymi właściwościami jezdnymi oraz lepszą trakcją. Co ważne, w odróżnieniu od diagonalnych wykazują one mniejsze zużycie paliwa. Do ich wad możemy zaliczyć mniej odporne na uszkodzenia boki, a także znacznie wyższą cenę, która niezwykle często jest czynnikiem decydujących o zakupie opon diagonalnych.

Opony do Ursusa c-360 - tył

Cena części do maszyny ma niebagatelne znaczenie, co jest wynikiem częstego wyboru opon diagonalnych zamiast radialnych. Koszt pierwszych zaczyna się od około kilkuset złotych, natomiast zakup drugiego rodzaju to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. To dość znaczna różnica dla wielu osób prowadzących gospodarstwo rolne.

Pamiętajmy jednak o tym, aby wybrane opony tylne były w pełni kompatybilne z osią przednią, co umożliwi skuteczne użytkowanie pojazdu. Zakup odpowiedniego kompletu nie jest łatwym zadaniem, dlatego w takiej sytuacji warto poradzić się specjalistów bądź zrobić szczegółowy research w internecie.

W razie braku wystarczających środków lub chęci zaoszczędzenia pieniędzy możemy również zdecydować się na zakup opon używanych, jednak przed dokonaniem transakcji należy sprawdzić dokładnie zarówno sprzedawcę, jak i stan wybranych części. Pamiętajmy o tym, że niższa cena w takiej sytuacji może nie być najważniejszych aspektem. W wyniku intensywnej eksploatacji guma ściera się, co może doprowadzić do tego, że opony w szybkim tempie ulegną zużyciu, a ich zakup okaże się nieopłacalny.  

Jakie ciśnienie w oponach C-360?

W przypadku maszyn rolniczych najlepszą i zalecaną wartością ciśnienia dla opon jest 1,6 bara. Natomiast w pracy z ładowaczem czołowym powinniśmy ją zwiększyć do 1,8-2 bara. Pamiętajmy jednak, aby nie pompować opon do wartości montażowej wynoszącej od 2,5 do 3,5 bara. Zbyt wysokie ciśnienie powoduje mniejszy kontakt gumy z gruntem, a także większy poślizg czy nierównomierny nacisk. Oczywiście, ciśnienie nie może być zbyt niskie, ponieważ to powoduje ryzyko rozszczelnienia opony bądź połamania klocków. 

Prawidłowe ustawienie ciśnienia w oponach pozwala na równomierny kontakt z podłożem, precyzyjny nacisk, ograniczenie ryzyka poślizgu i strat paliwa. Jest to niezwykle istotna kwestia, która przekłada się nie tylko na jakość czy  komfort wykonywanej w gospodarstwie rolnym pracy, ale również na żywotność opon, a niejednokrotnie całej maszyny.

Leave a comment