Jaki olej do skrzyni biegów C-330? | Blog - Sklep Agritruck

Jaki wybrać olej do skrzyni Ursusa C-330?

Ursus C-330 to lekki ciągnik rolniczy, który – choć produkowany w latach 1967-1987 – wciąż cieszy się niemałą popularnością i dużym zaufaniem. Ten fakt zawdzięcza swojej prostej konstrukcji, która ułatwia wszelkie naprawy oraz sprawia, że części zamienne są szeroko dostępne, a w dodatku w dobrej cenie. Wyróżnia się ponadto dużą ekonomicznością w kwestii spalanego paliwa, co czyni go wciąż pożądaną maszyną na rynku wtórnym. Jaki olej do Ursusa C-330 wybrać, aby zapewnić mu optymalną pracę?

Olej do Ursusa C-330 – jaki produkt wybrać do silnika?

Kiedy ciągnik przekroczy założony resurs motogodzin, nadchodzi czas wymiany oleju. Od jego rodzaju zależy żywotność urządzenia, a co za tym idzie – płynność prac rolniczych. Ten model znany jest z niskiego spalania na poziomie 2,5-5 litrów na 1 motogodzinę, dlatego naprawdę warto zainwestować w olej, być może, nieco droższy, ale za to dobrej jakości. Miejmy na uwadze fakt, że zdecydowana większość problemów z silnikiem bierze się ze słabego jakościowo paliwa.

Jeżeli chodzi o silnikowy olej do C-330, warto sięgać po sprawdzone modele. Pamiętajmy jednak, że jeśli silnik nie był remontowany, to nie wolno nam zmieniać oleju na wyższą klasę jakości i lepkości, ponieważ takim sposobem doprowadzimy do jego szybszego zużycia. Unikajmy również produktów syntetycznych, jako że mogą one rozpuścić gumę z przedniego uszczelniacza.

Jednosezonowy, przeznaczony do stosowania w okresie letnim olej jest zwykle dostosowany do użytku w silnikach, które pracują w warunkach średniego obciążenia. Można również skorzystać z modeli wielosezonowych, pamiętając jednak, że ich cena może być wyższa. Jeśli korzystamy z oleju dobrej jakości, możemy mieć pewność właściwego funkcjonowania Ursusa C-330.

Ten model ciągnika cechuje wytrzymała konstrukcja, a silnik jest w zasadzie bezawaryjny. Musimy jednak mieć na uwadze to, że najstarsze z nich liczą już sobie ponad 50 lat, więc wymagają pewnej troski w utrzymaniu wysokiej funkcjonalności. Częste kontrole oraz wymiana oleju silnikowego przynajmniej raz do roku są zalecane.

Olej do skrzyni biegów C-330 

Optymalnym wyborem, jeśli chodzi o olej do Ursusa C-330, a konkretnie do skrzyni biegów, będą modele cechujące się dobrą klasą jakości API oraz lepkości SAE. Konkretny olej można też sprawdzić w książce serwisowej, jednak ze względu na wiek wspomnianych ciągników, podany preparat może nie być dostępny. Warto pamiętać, że olej do skrzyni biegów zapobiega korozji oraz zmniejsza tarcie, wydłużając żywotność tego podzespołu, skądinąd stosunkowo trudnego i drogiego w naprawie. Dlatego właśnie odpowiedni olej jest tak istotny. 

Najprostszym rozwiązaniem jest znalezienie konkretnego modelu skrzyni biegów i poszukać w internecie zalecanego oleju.

O czym pamiętać, jeśli chcemy wymienić olej do C-330? Jak dbać o ciągnik?

Przede wszystkim, jeżeli zależy nam na prawidłowym funkcjonowaniu ciągnika, razem z olejem powinniśmy zawsze wymieniać również filtry. Dzięki nim unikamy obecności ciał obcych w płynie, a co za tym idzie – zapewniamy naszemu Ursusowi większą żywotność.

Sama wymiana wyżej wyszczególnionych elementów jednak nie wystarczy, jeżeli chcemy zapobiec usterkom. Równie ważna jest zmiana płynu chłodniczego oraz czystość samej chłodnicy. Jeśli nie spełnimy tych warunków, powstaje ryzyko dość poważnej awarii wynikającej z przegrzania się silnika. Na co dzień należy również koniecznie zadbać o odpowiednie obciążenie przednie.

Z uwagi na wiekowość elementów ciągnika zaleca się regularne serwisowanie, a także wymianę zużytych części. Najczęściej są to elementy eksploatacyjne. Na szczęście popularność tego modelu Ursusa sprawiła, że na rynku bez problemu znajdziemy komponenty zamienne w naprawdę dobrej cenie. Jeżeli odpowiednio zadbamy o pojazd, odwdzięczy się nam on dobrą pracą jeszcze przez długi czas i to w każdych warunkach, nawet najcięższych. Został bowiem zaprojektowany oraz skonstruowany tak, żeby zapewnić jak najmniejszą awaryjność przy odpowiednim użytkowaniu i pielęgnacji.

Leave a comment