Poziom oleju w pompie c-360 wtryskowej - jak sprawdzić? - Sklep Agritruck

Jak sprawdzić poziom oleju w pompie wtryskowej c-360?

Regularna wymiana oleju w pompie wtryskowej jest niezwykle istotnym elementem wpływającym na poprawne działanie całej maszyny. Dlatego warto, abyśmy sprawdzali go regularnie, co pozwoli na sprawne działanie maszyny przez długi czas. Jak sprawdzić poziom oleju w pompie wtryskowej c-360? Tego dowiesz się, czytając poniższy artykuł.

Pompa wtryskowa - co to jest?

Pompa wtryskowa jest rozwiązaniem stosowanym w silnikach wysokoprężnych starszej generacji do tłoczenia oraz dawkowania oleju napędowego. Na rynku występują dwa rodzaju pomp wtryskowych - rzędowe oraz rotacyjne. Działanie urządzenia opiera się na długich, nawet kilkunastocentymetrowych przewodów ciśnieniowych, przez które olej napędowy dostarczany jest do wtryskiwaczy. Jest to część zlokalizowana niezwykle blisko cylindrów, za której napęd służy pasek rozrządu. W wyniku ruchu obrotowego na kole zębatym wytworzona zostaje siła generująca ciśnienie.

Jak sprawdzić poziom oleju w pompie wtryskowej c-360? Skuteczne porady

Jak wiemy, sprawdzanie poziomu oleju w pompie wtryskowej jest kluczowym aspektem, odpowiadającym za sprawne funkcjonowanie pojazdu. Do jego sprawnej wymiany potrzebujemy odpowiednich narzędzi, dzięki którym w sprawny sposób poradzimy sobie z tak istotnym zadaniem. Innym rozwiązaniem, na które warto, abyśmy się zdecydowali, jest sprawdzenie poziomu oraz wymiana oleju w profesjonalnym warsztacie samochodowym. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że zajmą się nim specjaliści, którzy doskonale znają się na swojej pracy i posiadają odpowiednie do jej wykonywania umiejętności.

Według instrukcji ciągnika c-360 olej w silniku oraz pompie wtryskowej powinniśmy wymieniać co 200 mtg w stosunku 10 l silnik do 1 l pompy wtryskowej. Ciągnik zawiera miarkę pomiaru oleju, dzięki której będziemy mogli sprawdzić poziom oleju w pompie wtryskowej.

Budowa i działanie rzędowej pompy wtryskowej

Rzędowa pompa wtryskowa jest urządzeniem, którego początków możemy doszukiwać się już w roku 1910. Składa się ona z oddzielnych sekcji tłoczących, z których każda steruje odpowiednią dawką paliwa podawanego do właściwego cylindra. W wyniku posuwisto-zwrotnego ruchu zespołu tłokowego zapewnione zostaje prawidłowe ciśnienie. Natomiast listwa zębata sprawia, że tłok się obraca, a także dostosowuje dobrą ilość dawki paliwa.

 

Zasada działania rotacyjnej pompy wtryskowej

Działanie rotacyjnej pompy wtryskowej opiera się na znajdującym się w jej wnętrzu zespole tłoczkowo-rozdzielaczowym. Budowa urządzenia bazuje na tarczy z wypustkami, po której sprawnie porusza się tłokorozdzielacz. W wyniku obrotu, a także skoku elementu zostaje przekazana dawka paliwa do odpowiedniego przewodu paliwowego. Pompa rotacyjna ma jedną sekcję tłoczącą.

 

Objawy nieszczelnej pompy wtryskowej - na co zwrócić szczególną uwagę?

Najprostszym sposobem na zaobserwowanie problemów ze szczelnością pompy wtryskowej jest obserwacja jej korpusu. Jeśli zauważymy, że wycieka z niego paliwo, jest to dla nas cenna informacja o możliwych kłopotach z urządzeniem. Kolejnym sygnałem świadczącym o braku szczelności pompy wtryskowej może być zapowietrzanie się układu wtryskowego. Możemy to odczuć poprzez występowanie nadmiernego szarpania jednostki, zwłaszcza w trakcie nagłego przyspieszania.

Problemy z pompą wtryskową - możliwe objawy oraz przyczyny

Pompa wtryskowa podobnie jak inne urządzenia z czasem i wraz z intensywną eksploatacją ulegają niszczeniu. Jednym z nich, z którym możemy się spotkać, jest zatarcie się sekcji tłoczącej. Negatywny wpływ na tę część ma tankowanie niskiej jakości paliwa, dlatego warto, abyśmy nie korzystali z niesprawdzonych stacji benzynowych. Urządzenie zasilające pompę zabezpieczane jest olejem napędowym, a w wyniku wystąpienia w zaworze stałych zabrudzeń, prowadzi do porysowania powierzchni tłokorozdzielczej.

Możemy również zauważyć kłopoty związane z głowicą, przekazującą paliwo do poszczególnych wtryskiwaczy. W takiej sytuacji musimy liczyć się z naprawą oraz regeneracją pompy wtryskowej.

Regeneracja pompy wtryskowej - jak wygląda?

Regeneracja pompy wtryskowej rozpoczyna się od jej wymontowania oraz dokładnego umycia, do którego wykorzystuje się specjalnie przygotowane myjki ultradźwiękowe. Czyste urządzenie powinniśmy przekazać fachowcom, którzy w profesjonalny i odpowiedni sposób się nim zajmą. Specjaliści zdemontują ją zgodnie ze swoją wiedzą oraz zaleceniami producenta, co pozwoli w następnym kroku na sprawną wymianę wszelkich uszkodzonych części, a także elementów eksploatacyjnych. Po wymianie wszystkich zepsutych elementów, fachowcy w ponowny sposób dokonają montażu urządzenia przy użyciu profesjonalnych narzędzi.

Gdzie kupić poszczególne części zamienne do ciągnika?

Decydując się na zakup konkretnych, dobrej jakości części do maszyny rolniczej, warto skorzystać z proponowanej przez nas szerokiej oferty. Posiadamy asortyment niezawodnych produktów, wśród których znajdują się zarówno pompy wtryskowe, jak i inne istotne dla sprawnego działania ciągnika elementy. Co więcej, w razie jakichkolwiek pytań można się z nami skontaktować w celu uzyskania cennych i potrzebnych do podjęcia optymalnej decyzji wskazówek.

Leave a comment